تصاویر روف گاردن| تصاویری زیبا از سراسر جهان

تصاویر روف گاردن! بله. روف گاردن! روف گاردن، بام سبز، باغ بام… این‌ها همه اصطلاحاتی است که به فضای سبزی که در پشت بام خانه‌ها احداث می‌گردد، گفته می‌شود. وارد و دخیل کردن سرسبزی، طراوت و زیبایی طبیعت زیبا در جان بی روح زندگی شهری که امروزه درگیر آلودگی‌های مختلف است، از مزایایی است که بام سبز یا باغ بام با خود به همراه دارد. ایجاد و راه‌اندازی روف گاردن و طراحی پشت بام خانه، به طور کلی به،طراحی؛ ساخت و ایجاد فضای سبز در قالب کاشت گیاهان مناسب بام سبز، ایجاد آب‌نما، آلاچیق و سایر المان‌ها روی پشت بام و تراس خانه‌ها اتلاق می‌شود. احداث روف ‌گاردن مزایای گوناگونی را برای  ساختمان‌ها، شهرها و ساکنین آن‌ها دارد. کاهش آلودگی‌های گوناگون نظیر آلودگی هوا، آلودگی صوتی، کاهش مصرف انرژی، بهره‌برداری از آب باران، ایجاد زیستگاه برای گیاهان و جانوران و غیره از جمله مزایای روف گاردن محسوب می‌شود. در این مطلب با بستو همراه باشید تا برخی تصاویر روف گاردن های احداث شده در کشورهای محتلف دنبا را به شما نشان دهیم.

در صورت نیاز به مطالعه مطالب بیش‌تر در مورد روف گاردن می‌توانید به دو لینک زیر مراجعه کنید:

کلیاتی در مورد روف گاردن

گیاهان روف گاردن|گل‌ها و درختانی برای باغ بام

 

و اما تصاویری زیبا از روف گاردن از سراسر دنیا…

تصاویر روف گاردن

Torre Guinigi

ایتالیا

تصاویر روف گاردن

تصاویر روف گاردن

Waldspirale

آلمان

تصاویر روف گاردن

تصاویر روف گاردن

Gardens by the Bay

سنگاپور

تصاویر روف گاردن

تصاویر روف گاردن

Barbican

لندن

روف گاردن

تصاویر روف گاردن

Kaiser

کالیفرنیا

تصاویر روف گاردن

تصاویر روف گاردن

Namba

ژاپن

تصاویر روف گاردن

تصاویر روف گاردن

Rockefeller

نیویورک

روف گاردن تصاویر

در این مطلب از بستو، شما با روف گاردن یا بام سبز آشنا شده و تصاویر زیبایی را از روف گاردن‌های طراحی شده در کشورهای مختلف، مشاهده کردید. امیدواریم این مطلب و تصاویر آن برای شما مفید بوده و از آن لذت برده باشید. از همراهی همیشگی شما با بستو بسیار سپاسگزاریم :)

 

قوانین و ضوابط ساخت روف گاردن

امروزه زندگی شهری ناخواسته با آلودگی‌های گوناگون دست و پنجه نرم می‌کند. بام سبز یا روف گاردن از جمله مواردی است که به خصوص در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به آن می‌شود. ایجاد فضایی سبز با کاشت گیاهان مناسب برای ایجاد پوششی سبز و قرار دادن سایر المان‎‌های مناسب در پشت بام خانه‌ها یا تراس می‌تواند زیبایی دو چندانی به فضای ساختمان بدهد. همچنین مزایای مختلفی نظیر کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی و غیره نیز برای ساکنین ساختمان‌ها در شهرها دارد. مانند تمام موارد دیگر، ساخت و راه‌اندازی روف گاردن از قوانین خاصی پیروی می‌کند که آشنایی با این قوانین برای کسانی که می‌خواهند روف گاردن بسازند ضروری است. پس در این مطلب با بستو همراه باشید تا با برخی قوانین و ضوابط ساخت روف گاردن بیش‌تر آشنا شوید!

قوانین شهرداری در مورد ساخت روف گاردن

امروزه قوانین شهرداری تمایل به سمت تشویق افراد برای ساخت روف گاردن در شهرها دارد و این به دلیل اهمیت و مزایایی است که باغ‌بام‌ها برای فضاهای شهری به ارمغان می‌آوذند. در این میان رعایت اصول و قواعد خاصی که شهرداری‌ها تعیین می‌کنند نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. مجوز اجرای روف گاردن بر عهده کارفرما بوده و توسط شهرداری هر ناحیه صادر می‌شود.

تبصره: برای ساختمان‌هایی که از قبل فرمان ساختمانی دریافت کرده اند، برگه‌ی دستور روف گاردن آماده می‌شود که قابلیت الحاق به فرمان ساختمانی را دارد و روی پروانه ساختمانی صادر شده قبلی درج می‌شود.

ضوابط و قوانین روف گاردن

نکات ضوابط و قوانین روف گاردن:

۱ . در صورت اجرای هر متر مربع فضای سبز گسترده، بر اساس ضوابط شهرداری، یک متر مربع به وسعت مجاز اضافه خواهد شد.

۲ . در صورت اجرای هر متر مربع فضای سبز نیمه فشرده، بر اساس ضوابط شهرداری، دو متر مربع به وسعت مجاز اضافه خواهد شد.

۳ . در صورت اجرای هر متر مربع فضای سبز فشرده، بر اساس ضوابط شهرداری، سه متر مربع به وسعت مجاز اضافه خواهد شد.

۴ . در برنامه‌های آینده شهرداری تهران نیز لزوم اختصاص دادن بخشی از فضای زمین‌ها به فضای سبز و فضای بام  تصویب شده و در آینده اجرایی خواهد شد.

۵ . به جهت افزایش انگیزه برای ساخت بام سبز، متقاضیان می‌توانند نسبت به کسر فضای باز ساختمانی، به ازای هر واحد، پنج متر به شرط اجرای سه برابر فضای سبز در بام ساختمان، اقدام کنند.

قوانین روف گاردن

 

برای نمونه، لینک مصوب بام سبز و آیین نامه طراحی بام سبز در شیراز ارائه می‌شود:

http://yon.ir/tsPPJ

برای آشنایی با روف گاردن می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

کلیاتی در مورد روف گاردن

در این نوشتار با برخی قوانین و ضوابط ساخت روف گاردن آشنا شدید. ممنون که با بستو همراهید :)

چمن مصنوعی روف گاردن| روف‌گاردنی مدرن و زیبا داشته باشیم

روف گاردن یا باغ بام از گزینه‌هایی است که امروزه استفاده از آن می‌تواند فضای شلوغ و آلوده شهری را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کند. در بام سبز با روف گاردن از انواع گیاهان مناسب روی تراس یا پشت بام منازل استفاده می‌شود. استفاده و کاشت این گیاهان می‌تواند فضایی فرح بخش و زیبا را به ساختمان شما هدیه دهد. همچنین باعث حفظ انرژی ساختمان گردیده و آلودگی فضا را می‌گیرد. تصور کنید در یک شهر… تعداد روف گاردن‌ها روی ساختمان‌ها افزایش پیدا کند! شهری پر از ساختمان‌های زیبا و سبز! در کنار مقوله کاهش آلودگی، زیبایی و طراوتی که روف‌گاردن‌ها به فضاهای شهری هدیه می‌کنند، حیرت انگیز است! همانطور که می‌دانید امروزه بحران آب از مسائل اصلی و مهمی است که در سراسر جهان مورد توجه قرار می‌گیرد. پس ما نیز باید در حفظ آن به خصوص برای نسل‌های آینده، کوشا باشیم.

یکی از مواردی که امروزه برای طراحی و اجرای روف‌گاردن مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد، چمن مصنوعی روف‌گاردن است. در این مطلب با بستو همراه باشید تا با نکات جالبی در مورد چمن مصنوعی روف‌گاردن، آشنا شوید.

چمن مصنوعی روف گاردن چیست؟

چمن مصنوعی فرشی ساخته شده از نخ های پلی اتیلن است که در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از چمن مصنوعی می‌توان در روف‌گاردن‌های ساخته شده در تراس یا بام منازل استفاده کرد. در گذشته، بکارگیری چمن مصنوعی به مواردی نظیر زمین های ورزشی مانند زمین گلف و فوتبال محدود می‌شد، اما امروزه با تنوع در نوع الیاف، این محصول جایگاه خوبی در دکوراسیون بیرونی پیدا کرده است.

چمن مصنوعی برای روف گاردن

دلایل استفاده از چمن مصنوعی روف گاردن

امروزه با توجه به  افزایش جمعیت و نیاز به فضای سبز  چمن مصنوعی در برابر چمن طبیعی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. چمن مصنوعی دارای مزایایی است که باعث می‌شود بیش‌تر از چمن طبیعی، در روف گاردن‌ها مورد استفاده قرار گیرند. این مزایا شامل موارد زیر است:

 • نگهداری از چمن طبیعی بسیار سخت‌تر از چمن مصنوعی است. به همین علت از چمن مصنوعی در بسیاری از موارد استفاده می‌شود.
 • اصول نگهداری از چمن مصنوعی ساده و کم هزینه است.
 • در چمن مصنوعی نیاز به آبیاری نیست. به همین علت هم در مصرف آب صرفه جویی شده و هم نیازی به عایق‌بندی ساختمان نیست.
 • چمن مصنوعی نیازی به خاک ندارد.
 • چمن مصنوعی نیاز به نگهداری و مراقبت خاصی ندارد.
 • چمن مصنوعی بر خلاف چمن طبیعی، تحت تاثیر آلودگی‌های شهری تغییر فرم نمی‌دهد.
 • دارای قابلیت استفاده مداوم و همیشگی است.
 • باعث یکنواختی و هم سطحی در تمام سطوح نصب شده می‌شود.
 • چمن مصنوعی برای فضای بازی و گردش کودکان و همچنین حیوانات خانگی مناسب است.

چمن مصنوعی

ساختار چمن مصنوعی روف گاردن

چمن مصنوعی از الیاف مختلفی نظیر پلی اتیلن ساخته می‌شود و دارای دو بخش پایه‌ای و زیرین است. در مورد قیمت چمن مصنوعی روف گاردن مواردی چون کیفیت و تراکم الیاف تاثیرگذار است.

مواردی که باید حین خرید چمن مصنوعی روف گاردن به آن دقت کرد

دقت کنید که هنگام انتخاب و خرید چمن مصنوعی روف گاردن باید به موارد مختلفی توجه کرد:

 • شرایط جغرافیایی و آب و هوایی
 •  مقاومت در برابر اشعه‌های مضر خورشید
 •  سطح مقطع با اشکال مختلف مانند C،V و لوزی داشته باشند.
 • تراکم بالا (مقاومت در برابر تردد بالا)‏

چمن مصنوعی

 

از اینکه در این مطلب با بستو همراه بودید، سپاسگزاریم.

کلیاتی در مورد روف گاردن

روف گاردن، بام سبز، باغ باماین‌ها همه اصطلاحاتی است که به فضای سبز پشت بام خانه‌ها گفته می‌شود. دخیل کردن سرسبزی و زیبای طبیعت در جان بی روح زندگی شهری از مزایایی است که بام سبز با خود به همراه دارد. ایجاد روف گاردن و طراحی پشت بام خانه، به طور کلی به ساخت و ایجاد فضای سبز در قالب کاشت گیاهان مناسب بام سبز، ایجاد آب‌نما، آلاچیق و سایر المان‌ها روی پشت بام و تراس خانه‌ها اتلاق می‌شود. تا به حال به ایجاد روف گاردن در فضای پشت بام یا تراس خانه‌تان فکر کرده‌اید؟ ایجاد فضایی سبز و شاد که می‌تواند در روحیه شما و اعضای خانواده‌تان تاثیرات مثبتی بگذارد. از طرفی دورنمای زیبا و جذابی به ساختمان شما بدهد. در این مطلب همراه گروه بستو باشید تا با روف گاردن، مزایای روف گاردن، انواع آن و سایر نکات مربوط به بام سبز آشنا شوید. در این مطلب کلیاتی در مورد روف گاردن ارائه می‌شود. حتما پس از خواندن این مطلب به فکر ایجاد یک فضای سبز جذاب در پشت بام خانه‌تان خواهید افتاد :-)

مزایای روف گاردن یا بام سبز

ساخت و ایجاد بام سبز یا طراحی روف گاردن درساختمان‌های شلوغ فضاهای شهری که امروزه دست‌خوش تغییرات حاصل از فعالیت‌های انسانی شده و با مسائلی از قبیل آلودگی و … دست به گریبان است، دارای مزایای مختلفی است که در مطلب کلیاتی در مورد روف گاردن به آن‌ها اشاره می‌‌کنیم.

                                                                                                 

پاکسازی هوا و کاهش آلاینده‌های محیط

همانطور که می‌دانید آلودگی هوا یکی از معضلات بزرگ و دردسر ساز در شهرها به خصوص شهرهای بزرگ است. آلودگی‌های حاصل از سوخت‌های فسیلی، تاثیرات منفی مختلفی را بر محیط و سلامتی انسان‌ها می‌گذارند. گیاهان همواره به عنوان وسیله مناسبی برای گرفتن آلودگی‌های مختلف شناخته شده‌اند. همانطور که اشاره شد گیاهان جز اصلی روف گاردن‌ها هستند. گیاهان مختلف با خواص و ویژگی‌‌های گوناگونی نظیر تصفیه کنندگی و …، قادر به جذب آلایند‌ه‌های موجود در هوا هستند. پس بهتر است گیاهان مناسب روف‌گاردن را بشناسیم و از این گیاهان مفید برای مبارزه با آلودگی هوا در بام‌های سبز استفاده کنیم.

روف گاردن

برای آشنایی با گیاهان مناسب برای روف‌گاردن یا بام سبز، می‌توانید نوشتار زیر را مطالعه کنید.

گیاهان مناسب روف گاردن

باغ بام

روف گاردن، وسیله‌ای به عنوان عایق صدا

این روزها آلودگی صوتی یکی از مشکلاتی است که دامن‌گیر فضاهای شهری شده است. روف گاردن یا بام سبز می‌تواند به عنوان عایقی برای صدا در پشت بام خانه‌ها عمل کرده و صداهای مزاحم را از محیط حذف کند و بدین ترتیب فضای آرامش بخش تری در ساختمانتان حاکم خواهد بود.

کلیاتی در مورد روف گاردن

کاهش مصرف انرژی

مبحث صرفه‌جویی در مصرف انرژی با توجه به افزایش بیش از حد جمعیت کره زمین، بحث بسیار جدی و مهمی است. راه‌های گوناگونی برای استفاده بهینه از انرژی وجود دارد. یکی از مزایای روف گاردن، ایجاد یک عایق مناسب در برابر هدررفت انرژی است. بام سبز از طریق سقف منازل مصرف انرژی را به تعادل می‌رساند.

کلیاتی در مورد روف گاردن

بهره‌برداری از آب باران

با توجه به مسئله بحران آب و کمبود آن با توجه به افزایش جمعیت و مصرف بالای آب، توجه به این زمینه و ارائه راهکارهای مناسب برای جلوگیری از معضل کمبود آب از مسائل ضروری در قرن اخیر است. گیاهان کاشته شده در روف گاردن کمک به سزایی در ذخیره آب باران می‌کنند و این امر یکی از مزایای مهم روف گاردن است. همچنین این گیاهان به عنوان سدی برای جلوگیری از بروز سیلاب‌ها بسیار مفید هستند. روف گاردن با جذب آب به پایداری بنای ساختمان شما نیز کمک به سزایی خواهد کرد.

کلیاتی در مورد روف گاردن

زیستگاه مناسب برای گیاهان و جانوران

این روزها با توجه به شرایط و وضعیت زندگی شهری، ارتباط انسان با گیاهان و جانوران بسیار کم‌تر شده است. همانطور که می‎دانید ارتباط با جانوران و گیاهان می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی روی زندگی انسان و همچنین شرایط روحی افراد بگذارد. از طرفی با توجه به افزایش روند زندگی آپارتمانی، دیگر مثل قدیم کاشت گیاهان خوراکی یا تزئینی رواج ندارد. ایجاد روف گاردن می‌تواند فضای مناسبی را برای کاشت گیاهان زینتی و همچنین خوراکی فراهم آورد و به این وسیله فضایی زیبا، سبز و مفرح را برای زندگی خشک شهری امروز، ایجاد کند. همچنین فضای سبز روف گاردن می‌تواند محیطی برای حضور جانورانی مثل پرندگان و غیره باشد و این یعنی رنگ و بوی تازه و جریان یافتن حس سبزیِ طبیعت در رگ زندگی!

کلیانی در مورد روف گاردن

کلیاتی در مورد روف گاردن; دسته بندی روف گاردن

 

باغ بام یا روف گاردن را بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند سیستم طراحی، تاسیسات و تجهیزات مورد نیاز و غیره به سه گروه اصلی تقسیم بندی می‌کنند:

۱ . روف گاردن؛ سیستم گسترده

در این نوع روف گاردن عمق کشت گیاهان کم است و روی بام‌های مسطح یا شیب‌دار اجرا می‌شود. گیاهان کاشته شده در این نوع روف گاردن معمولا تنوع کمی دارند و شامل یک یا دو نوع گیاه می‌باشند و بیش‌تر این گیاهان از نوع رونده هستند.  گیاهان این نوع نسبت به سایر مدل‌های روف گاردن بار کم‌تری را به سقف وارد می‌کنند. در این نوع روف گاردن عموما از المان‌هایی نظیر آبنما، آلاچیق و … استفاده نمی‌شود.

کلیاتی در مورد روف گاردن

۲ . روف گاردن با سیستم متمرکز

در طراحی این نوع روف گاردن از گیاهان مختلف از گونه‌های گوناگون استفاده می‌شود. در این روف گاردن معمولا گیاهان در عمق بیش‌تری کاشته می‌شوند و نتیجتا وزن بیش‌تری به بام خانه وارد می‌شود.  انواع درخت، درختچه و بوته‌ها در روف گاردن متمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین می‌تواند از مبلمان، آبنما و … در این نوع روف گاردن استفاده کرد.

کلیاتی در مورد روف گاردن

 

۳ . روف گاردن با سیستم مدولار یا جعبه گیاه

در این نوع روف گاردن بخش ها به صورت پرتابل یا قابل حمل طراحی می‌شوند. بدین صورت که گیاهان مختلف درون جعبه‌های گیاه (Flower Box)، کاشته می‌شوند. در این سیستم جعبه ها به صورت ناپیوسته بر سطح بام پراکنده هستند.

 

روف گاردن، بام سبز

کلیاتی در مورد روف گاردن; طراحی روف گاردن؛ نکاتی در مورد اجرای بام سبز

 

در طراحی روف گاردن فاکتورهای مختلفی نظیر انتخاب گیاه مناسب و خاک آن، مصالح و تجهیزات و سایر موراد دخیل اند. برای طراحی یک روف گاردن زیبا و متناسب با ساختمان، در کنار خلاقیت شما نیاز به دانش کافی در مورد گیاهان مناسب کشت و سایر موارد مهم داشته باشید. مهم است که نوع روف گاردن مناسب، سبک آن، وسایل و مصالح به کار رفته و مسائلی از این قبیل پیش از شروع کار مشخص شوند. شما می‌توانید برای به دست آوردن اطلاعات لازم و علمی و هچنین نکات خلاقانه برای طراحی روف گاردن، مطلب زیر را مطالعه کنید.

طراحی روف گاردن؛ ایده‌های خلاقانه برای طراحی و اجرای بام سبز

کلیات روف گاردن یا بام سبز

اگر مایلید طراحی و اجرای روف گاردن ساختمان خود را به نیروهای زبده بسپارید، حتما با بستو در تماس باشید. شرکت بستو در کم‌ترین زمان طراحی و اجرای روف گاردن شما را انجام می‌دهد. اجرای روف گاردن در تهران توسط کارشناسان گروه بستو تجربه داشتن بام سبزی زیبا و دلنواز را به شما هدیه می‌دهد.

 

ممنون که در نوشتار کلیاتی در مورد روف گاردن، امیدواریم با خواندن این مطلب و مطالب مرتبط در این نوشتار اطلاعات لازم را در مورد روف گاردن کسب کرده باشید. با بستو همراه باشید.