گیاهان مناسب برای دیوار سبز یا باغ عمودی

با گیاهان مناسب دیوار سبز یا باغ عمودی آشنا شوید!

دیوار سبز (باغ عمودی) نوعی فضای سبز است که به صورت عمودی به صورت مستقل و یا بر روی یک دیوار شکل می‌بندد. دیوار سبز  به نوعی،  مجموعه‌ای از گیاهان است که به صورت عمودی با استفاده از روش آبکشت، روی سازه‌ها و دیوارها رشد می‌کنند! قطعا شما از اهمیت بالای فضای سبز و وجود گیاهان در محل زندگی انسان باخبرید! سرسبزی، شادابی، از بین بردن آلودگی‌ها، به خصوص در شهرها که امروزه درگیر آلودگی‌های فراوان هستند از مزیت‌های مهم فضاهای سبز و کاشت گیاهان محسوب می‌شود! در مطلب “دیوار سبز چیست؟|آشنایی با دیوار سبز” با دیوار سبز و ویژگی‌های آن آشنا شدید. در این مطلب بستو شما را با گیاهان مناسب دیوار سبز بیش‌تر آشنا می‌کند! با بستو همراه باشید!

دیوار سبز

باغ عمودی یا دیوار سبز، دیواری است پوشیده از گیاهان گوناگون! این باغ می‌تواند زیبایی و تازگی را برای فضاهای مختلف فراهم آورد. اینکه چه گیاهانی برای استفاده در دیوار سبز مناسب است دارای اهمیت بالایی است!

گیاهان مناسب دیوار سبز یا باغ عمودی

عوامل موثر در انتخاب گیاه مناسب برای دیوار سبز

گیاهان متفاوتی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها در دیوار سبز یا باغ عمودی استفاده کرد. این گیاهان می‌توانند شامل گیاهان زینتی و یا گیاهان میوه‌دار باشند! عوامل مختلفی وجود دارند که باید در انتخاب گیاه مناسب برای دیوار سبز به آن‌ها توجه کرد. در ابتدا باید توجه کنید که فضای شما چقدر نورگیری دارد! گیاهان مختلف بنا به گونه، دارای نیاز نوری متفاوتی از یکدیگر هستند! و اما آب و هوا و اقلیم! در انتخاب گیاه مناسب برای دیوار سبز یا باغ عمودی حتما باید به میزان رطوبت هوا، دما، باد و غیره در منطقه مورد نظر توجه کرد. گیاهان مختلف دارای آستانه تحمل متفاوتی در مقابل این فاکتورها دارند. پس باید نوع گیاه انتخابی شما، در تعادل و هماهنگی با این عوامل در منطقه شما باشند! در انتخاب گیاه برای دیوار سبز به نوع خاک و نیاز گیاه مورد نظر خود نیز توجه کنید! نوع خاک عامل مهمی برای رشد گیاه روی دیوار سبز یا باغ عمودی شماست!

گیاهان مناسب دیوار سبز یا باغ عمودی

و اما…

برخی گیاهان مناسب دیوار سبز یا باغ عمودی

هدف این نوشتار معرفی برخی گیاهان مناسب برای دیوار سبز یا باغ عمودی شماست تا با آشنایی با این نوع از گیاهان بتوانید یک باغ عمودی زیبا و با دوام را در محل زندگی خود داشته باشید! با ما همراه باشید تا برخی از این گیاهان را به شما معرفی کنیم!

۱ . گیاه یاسمن

یاسمن گیاهی زیبا و با رشد بالا است! جهت رشد این گیاه به سمت بالا بوده و می‌تواند گزینه مناسبی برای یک دیوار سبز با باغ عمودی باشد!

گیاهان مناسب دیوار سبز یا باغ عمودی

۲ . گیاه بیلبرجیا

شما می‌توانید در دیوار سبز شبکه‌ای از این گیاه زیبا استفاده کنید! برگ‌های این گیاه زیبا رو به بالا و گل‌های آن رو به پایین رشد می‌کنند و نمای زیبایی به باغ عمودی یا دیوار سبز شما می‌بخشند!

گیاهان دیوار سبز

۳ . سرخس

سرخس‌ها می‌توانند به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده در دیوار سبز یا باغ عمودی مورد توجه باشند. برای مثال، سرخس اسپارگاس، نوعی گیاه همیشه سبز است! برگ‌ها، گل‌ها و میوه‌های این گیاه زیبا، می‌تواند ظاهری زیبا را برای دیوار سبز شما فراهم آورد! همچین از سرخس شاخ گوزنی، سرخس پاخرگوشی، سرخش شمشیری و سرخس لانه پرنده‌ای نیز می‌توان در دیوار سبز استفاده کرد.

گیاهان مناسب دیوار سبز یا باغ عمودی

۴ . گیاه پاپیتال

پاپیتال نوعی گیاه همیشه سبز است که جز گیاهان مناسب برای دیوار سبز یا باغ عمودی است. این گیاه دارای تحمل بالا در مقابل عوامل محیطی است و می‌تواند ظاهری زیبا به دیوار سبز شما ببخشد!

گیاهان مناسب دیوار سبز یا باغ عمودی

۵ . گیاه سدوم

سدوم‌ها گیاهانی سبز و مناسب برای استفاده در دیوار سبز یا باغ عمودی می‌باشند. این گیاهان با رشد خوب خود می‌توانند فضاهای خالی روی دیوار سبز را بپوشانند.

گیاهان مناسب دیوار سبز یا باغ عمودی

۶ . پیچ امین‌الدوله

این گیاه بالا رونده می‌تواند یکی از گزینه‌های انتخابی شما برای دیوار سبزتان باشد! این گیاه حالت پیچنده داشته و دارای عطری خوش است.

دیوار سبز

از دیگر گیاهان مناسب برای دیوار سبز یا باغ عمودی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گیاه هوستا
  • گیاه اسکینانتوس
  • اقاقیا
  • کروتون
  • عروس چمن
  • مارانتا
  • گیاه فلفل
  • کلم چینی
  • کاهو

و غیره…

در این مطلب، نکاتی را در مورد برخی گیاهان مناسب برای دیوار سبز یا باغ عمودی مطالعه کردید! امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید. از همراهی همیشگی شما با بستو بسیار سپاسگزاریم :)

نظر بدهید

avatar