چگونه روف گاردن خودمان را بسازیم؟

در بسیاری از مناطق شهری ، از جمله محل سکونتمان ،فضای کمی برای ایجاد یک فضای سر سبز مملو از گل و گیاه وجود دارد. با درنظرگرفتن فضاهای بیرون از خانه یا محل کارمان ،می توان به ایجاد چنین فضایی تحقق بخشید . یکی از فضاهای بیرونی قابل استفاده ،پشت بام می باشد. ایجاد فضای سبز در بام که همان بام سبز نامیده می شود ، ایده ای فوق العاده ای برای مناطق شهری  است. در واقع استفاده از یک فضای تقریبا بلا استفاده مگر در اوقات تعمیر کولر یا تغییر مکان آنتن خواهد بود. ما در ایجاد چنین فضایی به شما کمک می کنیم . با ادامه این مطلب همراه باشید.

اول.از قوانین شهرداری و ارگان های مربوطه در زمینه احداث بام سبز اطلاع کسب کنید.

در ابتدا تحقیق کنید که چه میزان ،قوانین شهرداری  و ارگان های محلی مربوطه درمحل سکونت مورد نظر اجازه استفاده از بام سبز را به شما می دهند. ممکن است در مناطقی برخی ممنوعیت های برای ایجاد بام سبز وجود داشته باشد ؛ قبل از صرف زمان و پول، در این زمینه کسب اطلاع کنید.

دوم.از یک شرکت یا فرد متخصص  پیمانکاردر زمینه احداث  بام سبز یاری طلبید.

این افراد بررسی هایی  در زمینه  میزان ایمنی ساختمان و آمادگی آن برای ساخت بام سبز انجام می دهند و ازین بایت خیالتان راحت می شود. برخی ساختمان ها بگونه ای احداث شده اند که نمی توانند بار اضافی بام سبز را تحمل کنند . برخی دیگر مقدار مشخصی از وزن را تحمل می کنند. پیمانکار به شما خواهند گفت ساختمان محل کار یا سکونتتان چه میزان تحمل وزن بام سبز را دارد.

سوم.وزن اضافی قابل تحمل ساختمان را برای احداث بام سبز بررسی کنید.

اگر ساختمانتان تحمل وزن اضافی برای احداث بام سبز را دارد،تا جای ممکن از مواد سبکی نظیر پلاستیک ، فایبرگلاس ، ظروف یا گلدان هایی از جنس فوم استفاده کنید. از خاک گلدان های سبک و فوم های پلی استایرن برای زهکشی بجای سنگ استفاده کنید.

چهارم.شرایط باد در بام سبز با باغ معمولی فرق می کند.

توجه داشته باشید که باغ پشت بام به نسبت یک باغ معمولی باد بیشتری را متحمل می شود.بنابراین شما نیاز به یک داربست یا  بادشکن برای محافظت از باد دارید.بادشکن ها جریان باد را مختل می کنند و مانع ایجاد خرابی در بام سبزتان می شود. بادشکن های مستحکم تر و قوی تر نیست به نمونه های مشابه ولی ضعیف تر اجازه ورود جریان باد به داخل بام تان را نمی دهد. این تکته را در نظر بگیرید که شما هرگز نمی توانید جریان باد را حذف کنید فقط می توانید آن را کاهش دهید.

ساخت روف گاردن

پنجم. زیرسازی مناسب داشته باشید.

زیرسازی مناسب برای کاشت گیاهان و چمن کاری در فضای بام بسیار مهم است.  در سطوح بالای زمین فضای کمی برای ایجاد محفظه خاک وجود دارد و عمق مناسب برای ایجاد چنین فضایی در ماندگاری و خشک نشدن گیاهان بسیار ضروری است.علاوه برآن  انتخاب نوع خاک مورد استفاده نیز تاثیر گذار است.

ششم .انتخاب گل ها وگیاهان مناسب جهت کاشتن در بام سبز

از گیاهانی مانند سدوم ها (فستوکا و کولریـا و آلیـوم )، خزه هاو گلسنگها، پیازها و ژئوفیتها یا برخی از گیاهان یک ساله با گلدهی سریع مانند گل گچدوست،  گیاه گل کتانی-کتاندار می توان استفاده نمود. همچنین می توانید از افراد متخصص در زمینه گل و گیاهان در این زمینه کمک بگیرید تا مجموعه ی خوبی از گیاهان مفید برای بام تان داشته باشید. همچنین  بستو می تواند در این زمینه به شما مشاوره دهد.

هفتم.نحوه انتقال  آب به باغ بام تان تعیین کنید.

حتما در مورد نحوه انتقال  آب به باغ بام تان تامل کنید. باغ بام در فصول گرم بایستی به طور مرتب آب دریافت کند.استفاده از سطل های آب برای آبیاری ایده جالبی نیست . پیشنهاد ما استفاده از یک سیستم ذخیره سازی هوشمند با آبیاری اتوماتیک قابل نصب است. این سیستم علاوه بر انتقال یکنواخت آب به تمامی نقاط بام ، امکان کنترل میزان آبیاری بر اساس فصول مختلف را دارد.

امیدواریم با رعایت نکات ذکر شده در بالا ، یک باغ بام دوست داشتنی برای فرار از دغدغه های روزمره ایجاد نمایید .

مطالب پیشنهادی

روف گاردن
ضوابط و قوانین روف گرادن