روف گاردن

روف گاردن چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

امروزه شهرهای ما بیشتر و بیشتر شلوغ و بزرگ شده اند. با این کار، ما قطعا کیفیت زندگی و خانه های ما را از دست می دهیم، با کمبود دسترسی به باغ ها و مناظر سبز زندگی می کنیم بسیاری از مردم از خود می پرسند آیا راهی برای نگهداری فضای سبز در خانه یا نزدیک آنها وجود دارد. خوشبختانه، وجود دارد. این معماری معماری سقف سبز نامیده می شود . روف گاردن یا بام سبز  به جایی که فضای سبز بر روی سقف آن (پشت بام یا سطحی بالاتر از زمین  ) ساخته شده باشد و کاشت گیاهان درآن بر بستر مصنوعی و نه سطح زمین شکل گرفته باشد گفته می شود . اکثر ما سقف داریم، اما چند نفر از ما این سقف را برای هر چیز دیگری در کنار پناهگاه استفاده می کنیم؟ خوشبختانه نسل جدیدی از سازندگان، معماران منظره، مقامات دولتی و صاحبان املاک، مزایای بسیاری از باغ های پشت بام و دیگر ویژگی های سقف سبز را کشف می کنند.

تجربه لذت باغداری

خیلی از ما دوست داریم باغچه کوچکی داشته یا لذت باغبانی را تجربه کنیم .باغچه که بتوانیم از محصولاتی که ماحصل تلاش خود ماست   که در زندگی امروزی یکی از افسوس های ما محسو ب می شود.ولی دیگر جای افسوس نیست  شما می تونید  به راحتی در روف گاردن یا همان باغچه سقفی خود هرآنچه که به آن می اندیشید را تجربه کنید !

روف گاردن؛ راهکاری برای کاهش آلودگی هوا

باغ های سقفی (روف گاردن) پیشنهاد مناسبی برای کاهش آلودگی هوا می باشد که امروزه یکی از معضلات اساسی شهر های بزرگی نظیر تهران است .

روف گاردن ها به دوروش  فیلتر کردن ذرات آلاینده ی هوا و گازها از طریق گیاهان و فرایند فتوسنتزو همچنین باکاهش توزیع گرد و غبار در هوا کهمی توناد  منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در مناطق شهری می شود ودرنتیجه کاهش آلودگی شود

مهم است که توجه داشته باشیم که یک باغ بام  بزرگ  در یک شهر ممکن است اثر عظیمی در خود داشته باشد، اما تعداد زیادی بام سبز هرچند کوچک در یک شهر می تواند تأثیرات قابل توجه تری داشته باشد.

استفاده موثر از آب باران

آب باران جزئی از انرژی آزاد ما است که از محیط زیست دریافت می کنیم، و باغ های روباز مناسب هستند تا بیشتر از آنها بهره ببریم.

گیاهان روی سقف های سبز از باران استفاده می کنند و گاهی اوقات این آب ها ذخیره می

شوند تا بعدا بتوان آن را استفاده کرد. در تابستان باغ های پشت بام می توانند تا ۸۰٪ بارش را حفظ کنند در حالی که در زمستان این می تواند تا ۴۰٪ باشد. پس از استفاده از آب، از طریق ترشح و تبخیر به جو منتقل می شود.

گیاهان در پشت بام ها نه تنها آب باران را حفظ می کنند، بلکه همچنین به کاهش دمای آن کمک می کنند و به عنوان فیلتر های طبیعی برای آب هایی که از ساختمان استفاده می کنند عمل می کنند. علاوه براین استفاده از باغ های سقفی می تواند مانع ایجاد سیلاب های احتمالی شود .

صرفه جویی در انرژی

باغ های پشت بام نیز می توانند به استفاده کمتر و موثر از انرژی منجر شوند. آنها عایق بندی خوبی دارند، گرما را در زمستان حفظ می کنند و در تابستان سرد می شوند.

این بدان معناست که سیستم های تهویه کمتری در تابستان کار می کنند و حرارت کمتری در زمستان استفاده می شود، از اینرو حفاظت از انرژی و پس از آن پول.

در واقع، یک مطالعه منتشر شده از سوی شورای ملی تحقیقات کانادا، نتیجه گرفت که روف گاردن ها می توانند تغییرات دما، جریان گرمای متوسط را از طریق سقف تغییر دهند و تقاضای انرژی را برای تهویه هوا کاهش دهند، به ویژه در فصل های داغ تر بهار و تابستان.

کنترل اثر زمین گرمایی شهری (UHI)

احتمالا یکی از مزایای چشمگیر و مهم باغ های سقفی، تأثیر مثبت بر اثر جزیره گرمایی شهری می باشد .

مفهوم UHI مبتنی بر افزایش درجه حرارت در اکثر مناطق شهری است. از آنجا که خورشید بتن را سریعتر از بوته ها و درختان گرم می کند و بتن در مناطق شهری فراوان است، شهر در طول سال به یک منطقه بزرگ گرم (جزیره گرما) تبدیل می شود. این باعث می شود شهرها در تابستان بسیار گرم شوند، که منجر به افزایش استفاده از سیستم های تهویه مطبوع و سایر فن آوری های خنک کننده می شود.

این اثر با فضاهای سبز بیشتری که ما در یک شهر به آن اضافه می کنیم، کاهش می یابد. از طریق چرخه تبخیر روزانه، گیاهان قادر به خنک کردن کل شهرهاودر نتیجه  کاهش اثرUHI می شود. علاوه بر این، گیاهان خود را پوشش خواهند داد که در غیر این صورت یک پشتوانه بتنی، یکی از علل اصلی خود UHI است.

عایق صدا

روف گاردن نه تنها می تواند عایق خوبی برای  درجه حرارت باشد  بلکه می تواند به عنوان عایقی برای  سر و صدانیز استفاده شود. ترکیبی از خاک و گیاهان می تواند موجب جذب، انعکاس یا انحراف امواج صوتی شود، این ساختمان با کاهش نویز ، به ویژه برای صداهای فرکانس پایین، کمک می کند.

این امر می تواند تا حد زیادی باعث کاهش آلودگی صوتی در شهرهای شلوغ و مناطقی که در نزدیکی فرودگاه ها و یا مسیرهای پایین پرواز قرار دارند شود.

حیات وحش

روف گاردن ها علاوه ابر انواع مختلف بوته ها، درختان، گیاهان می توانند زیستگاه مناسبی برای بسیاری از پرندگان و وحیوانات که امروزه در زندگی شهری حضور کم رنگی دارند، محسوب شوند . شهر ، بدون این موجودات زیبا نیست.

ساختار یک روف گاردن

ساخت غشاء

باغ پشت بام شامل سه جزء است:

 • غشاء ضد آب
 • محافظ صفحه
 • عایق

غشای ضد آب

جزء اصلی این نوع ساخت و ساز است. مواد غشایی باید به عنوان ویژگی اصلی آن، توانایی جلوگیری از ورود رطوبت به تسهیلات باشد. این عنصر کلیدی باید در طراحی سیستم بیش از نوع گیاه و طرح قرار گیرد. باغ پشت بام برای زیبایی شناسی نصب شده است غشا به عنوان یک سطح ضد آب دائمی به کار می رود که همچنین نیازهای سخت طراحی باغ را برآورده می کند. ضروری است که غشا با بالاترین استانداردهای مواد مطابقت داشته باشد.

باغ های پشت بام نیاز به غشائی دارند که با مشخصات زیر مطابقت دارند:

 • مقاومت در برابر نفوذ ریشه.
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش
 • می تواند به شدت تغییرات دما و شرایط جوی را تحمل کند.
 • انعطاف پذیری برای برآوردن حرکت ساختمان در اتصالات ساختمانی و تقاطعات با عناصر عمودی است.
 • در طول ساخت و ساز در برابر سطح مقاومت می کند.
 • می تواند حملات حشرات و میکروارگانیسم ها، حیوانات زیر زمین و مواد شیمیایی خاک را تحمل کند
 • می تواند در طول عمر نامحدود بدون زحمت بماند.
 • جلوگیری از نفوذ آب
 • برای مدت زمان قابل توجهی می تواند در شرایط مرطوب زیر آب بماند.

 

محافظ صفحه

محافظ صفحه بر روی غشاء ضد آب قرار میگیرد و در حین ساخت باغ به عنوان حفاظ غشاء عمل می کند .این مواد باید سخت، قوی و با دوام باشند. پس از نصب اولیه، آن را در جای خود قرار می دهد و بخشی جدایی ناپذیر از سیستم کامل می شود. دربازار چندین نوع محافظ صفحه وجود دارد. آنها معمولا در ساخت و ساز بلوک استفاده می شود. صفحات آسفالت / آجدار، پلی اورتان و پلی استر مواد معمولی هستند. این تخته ها در ابعاد مختلف هستند که از ضخامت ۱/۴ اینچ تا ۱/۸ اینچ متفاوت است. باغ سقف باید با سازه سازگار باشد.

 

عایق

گنجاندن عایق در طراحی باغچه روباز اغلب با انطباق با قوانین محلی و ملی طراحی می شود. است .همانطور که در سقف های معمولی، عایق ها ویژگی های حرارتی را ایجاد می کنند که باعث کاهش تلفات حرارت از ساختمان در ماه های زمستان شده و گرما را از ورود به ساختمان در تابستان . این خواص در نتیجه هزینه های گرمایش و خنک سازی پایین تر است.

همان طور که پیشتر مورد بحث قرار گرفت، گیاهان و چمن می تواند به عنوان پوشش انعکاسی، کاهش هزینه های خنک کننده در تابستان، و نیز اقدام به عنوان لایه های عایق که مانع انتقال حرارت، کاهش هزینه های گرمایش در زمستان، می شود. گیری کنند. خواص مهم عایق در ساخت و ساز در باغ پشت بام اندکی متفاوت از آنچه که برای سقف های سنتی استفاده می شود. مهمترین ویژگی این عایق این است که به اندازه کافی با دوام برای مقاومت در برابر وزن سنگین در سطح است. وزن هایی نظیر خاک های عمیق، اشباع شده، سرامیک، و در بعضی موارد بتن ریز، بارهای معمولی است که بر روی عایق ها در ساختمان های باغی روی زمین اعمال می شود. این عایق باید توانایی مقاومت در برابر تخریب از این بارها داشته باشد.

توجه شما را به ویدئوی زیر که ساختار روف گاردن را به تفضیل شرح می دهد جلب می کنیم

سوالتی که ممکن است شمارا  از داشتن یک بام سبز منصرف کند؟ سوالاتی یا مشکلاتی که ممکن است برایتان مطرح شود یا موانعی که ممکن است شمارا از داشتن یک باغ سقف منصرف کند درزیر امده است که بستو ،راه کار یا پاسخ های درخوری برای شما یافته است.

مشکل ۱: کمبود آب. ما در آب و هوای کویری نیمه خشک زندگی می کنیم، جایی که بارش سالانه اغلبممکن است شانزده اینچ نباشد. یک باغ معمولی نیاز به سطوح بالاتری از منابع آب نسبت به طبیعت دارد.

راه حل ۱: برای به حداقل رساندن میزان آبیاری می توان از روش های زیراستفاده کرد:نگهداری از آبی که به باغ منتقل می شود ،نیاز به آبیاری را کاهش می دهد ثانیا، آب غیرآشامیدنی می تواند برای آبیاری مورد استفاده قرار گیرد و به آب آشامیدنی تأثیر نگذارد. آبیاری روش قطره ای می تواند برای به حداقل رساندن سطح آبی که از تبخیر ناشی می شود استفاده شود. در نهایت، استفاده از گیاهان زینتی و یا استفاده از گیاهانی که در محیط های خشک رشد می کنند، به کاهش مصرف آب کمک می کند.

مشکل ۲: سقف کنونی نمی تواند از وزن اضافه شده توسط خاک و گیاهان پشتیبانی کند.

راه حل ۲: از آنجا که تقویت فضای سقف فیزیکی غیر عملی یا بیش از حد گران است، سقف ها ممکن است گیاهان وزن سبک تر از قبیل قارچ ها و بذر را همراه با یک لایه نازک از محیط کشت را استفاده کنند.

مشکل ۳: آسیب های سقف ،ناشی از نشت آب چه می شود؟

راه حل ۳: اصلانگران نباشید؛ علاوه بر استفاده از روش قطره ای از آبیاری سطح پایین، سیستم های زهکشی بین محیط کشت و غشای سقف قابل نصب است. این سیستم در طول بارش باران و باران زایی از آب بیش از حد جلوگیری می کند و از انباشت آب بر روی سطح سقف جلوگیری می کند. این روش در حال حاضر بخشی از ساخت و ساز روف گاردن را  تشکیل می دهد و معمولا توسط باغبانان روی زمین نیز استفاده می شود.

مطالب پیشنهادی

روف گاردن
ضوابط و قوانین روف گرادن