انواع روف گاردن

انواع روف گاردن؛ چه سبکی مناسب برای چه بامی

سبک های متفاوتی برای اجرا وطراحی یک روف گاردن وجود دارد دارد .چهار دسته  اصلی که می توان سایر سبک هارا زیر شاخه ای از آنها محسوب عبارتند از سبک فشرده ،سبک گسترده ، مدولار و ترکیبی . بنا بر نوع ساختمان و میزان تحمل فشار از یک کدام استفاده می شود. این مطلب را حتما دنبال کنید.

بام گسترده؛ سبکی ساده (Extensive)

مشخصات

عمق بستر روف گاردن های گسترده کمتر از سقف های فشرده است که معمولا حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی متر است. با توجه به کم بودن نسبی آن، سبک  گسترده معمولا به مقاصد زیباشناختی و محیط زیست استفاده می شوند تا به عنوان فضای باز .

این نوع سبک برای نصب بسیار ساده تر است و نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمتر از نصب و راه اندازی شدید دارد. از این رو، بسیار متنوع برای ساخت و یکپارچه سازی  است.

این به این دلیل است که پوشش گیاهی – معمولا به شکل قارچ ها یا علف های هرز یا ترکیبی از اینها – از قبل رشد می کند و در فرش ها ریخته می شود، به این معنی که به راحتی قابل حمل به محل نصب است. روف گاردن های گسترده نیز به هیچ وجه به کار ساختاری نیاز ندارند نصب وراه اندازی آنها  ارزان تر از انواع فشرده است.

نصب و راه اندازی

نصب و راه اندازی روف گاردن های گسترده اغلب به صورت تشکی که حاوی ۱۰ تا ۲۰ میلی متر از محیط کشت و پوشش گیاهی است (به عنوان تشک های معدنی) آماده می شود. این تشک ها معمولا بر روی یکی دیگر از لایه های کم عمق محیط کشت قرار می گیرند که خود بر روی ورق فیلتر و مات محافظ قرار می گیرد.

در مورد برخی ازگونه های بسیار سبک وزن و کم عمق، می توان بدون محیط کشت انجام داد و یک تشک مخصوص ماساژ را به طور مستقیم بر روی ورق فیلتر و مات محافظ قرار داد. برای این نوع نصب، آبیاری بسیار کمتر است.

یکی دیگر از گونه های روف گاردن های گسترده ای به عنوان کاشت پستان شناخته می شود، که در نتیجه آن نهال ها در سینی های سلولی حاوی محیط کشت رشد می کنند که بعد از آن به محیط کشت افزایشی، ورق فیلتر و پوشش های حفاظتی منتقل می شود.

سقف های سبز گسترده نیز به طور خاص مهندسی شده اند تا قادر به مقاومت در برابر هوا و شرایط غیر قابل ملاحظه و شدید، به خصوص باد دمای بسیار زیاد یا پایین، خشکسالی و سیل باشند.

خیلی از ما دوست داریم باغچه کوچکی داشته یا لذت باغبانی را تجربه کنیم .باغچه که بتوانیم از محصولاتی که ماحصل تلاش خود ماست   که در زندگی امروزی یکی از افسوس های ما محسو ب می شود.ولی دیگر جای افسوس نیست  شما می تونید  به راحتی در روف گاردن یا همان باغچه سقفی خود هرآنچه که به آن می اندیشید را تجربه کنید !

بام فشرده (Intensive)

مشخصات

عمق بستراین گونه از روف گاردن ها حداقل ۱۲۰ میلی متر و معمولا بیش از ۲۰۰ میلی متر است که باعث می شود که عمق بیشتری نسبت به انواع مختلفی داشته باشد.

نصب

در انگلستان، سقف های سبز سبک فشرده در بالای آسمان خراش ها و محل های تجاری بزرگ مانند مکان هایی در Canary Wharf در لندن نصب شده اند.

به دلیل عمق سبک های فشرده نسبت به گسترده، آنها می توانند از دامنه وسیعی از پوشش گیاه (تخت گل، چمن، درختان، درختچه ها، درختچه ها و غیره)، و همچنین ویژگی های آب، نیمکت ها، مسیرهای ماسه و غیره سقف های سبز عمیق تر برای ساختمان های جدید و یا ساختمان های با سقف قوی مناسب هستند، زیرا وزن کل نصب (از جمله پوشش گیاهی، خاک، سیستم های زهکشی و آبیاری و غیره) به طور بالقوه بسیار زیاد است. والبته نیاز به تخصص متخصص مهندسی سازه دارد.

علاوه بر این، به دلیل وجود سقف های فشرده بیشتر گونه های گسترده آن است  – در بسیاری موارد، آنها به باغ های معمولی شباهت دارند – نیازهای نگهداری و آبیاری دراین گونه بسیار  قابل توجه است و هزینه های عملیاتی بالاترمی باشد. با این حال، سقف های سبزفشرده می تواند تاثیر زیبایی شناختی بالاتری نسبت به عناصر گسترده داشته باشد.

سقف های سبز عمیق می توانند برای نصب بسیار گران باشند چرا که آنها نیاز به نصب سیستم های زهکشی دقیق و شاید بزرگترین کار ساختمانی وساختاری دارند. آنها همچنین نیاز به کارهای باغبانی زیادی دارند. به این ترتیب، در اکثر موارد، تنها برای پروژه های متوسط تا بزرگ در دسترس هستند کند.

بام مدولار یا جعبه گیاه (Planter Box)

در این سبک، گیاه و محیط کاشت آن در جعبه‌های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می‌پوشاند، نگهداری می‌شود. در سیستم غیر مدولار محیط کاشت یک لایه پیوسته بر روی بام سبز می‌باشد. در سیستم مدولار این محیط ناپیوسته هست. این مدل از بام سبز برای پروژه‌های مسکونی و ساختمان‌های متعارف مناسب بوده و در حال حاضر در شهرهای تهران  و مشهد بیشترین طرفدار را دارد.

بام ترکیبی (Synthetic)

این نوع بام ترکیبی از دو سیستم گسترده و فشرده است و دارای فواید دو بام ذکر شده‌است، اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در عین حال سبز شدن در داخل پانل‌های گسترده سبک وزنی صورت می‌گیرد.

شرکت معماری بستو براساس سلیقه شما و نوع بامتان  سبک مناسب را طراحی و  پیاده سازی می نماید.

مطالب پیشنهادی

روف گاردن
ضوابط و قوانین روف گرادن